Matematikbiennalen 2020

Preliminärt program.
Klicka på aktuell dag och sedan på programpunkten för ytterligare information. Programmet uppdateras kontinuerligt.

Flytta programmet i sidled
Tänk på att programmet är bredare än skärmen och att du behöver skrolla i sidled för att se allt, till detta kan du använda de större pilarna som syns om du för muspekaren över programmet. Du kan även filtrera programmet enligt nedan.

Filtrera
För att filtrera det grafiska programmet nedan kan du först klicka på den gröna knappen “Filtrera” och sen välja den eller de kategorier som du vill se. T.ex. kan du med fördel kombinera kategorin “Inbjudna föreläsare” med vilken annan kategori som helst.

Läs sammanfattning
Du kan klicka på respektive föreläsning för att läsa en sammanfattning av presentationen och föreläsarna.

Idéutställningar
Besök även våra idéutställningar under pauserna mellan föreläsningarna. Du hittar idéutställningar nedanför programmet eller genom att klicka här. Idéutställningar är fria att gå på och behöver inte bokas.


 Filtrera


Rum
Dölj Alla

Tegnér, hus H
Leonardo, hus F
Homeros, hus F
Linné, hus H
Weber, hus K1
Myrdal, hus K1
Wicksell, hus K1
Södra, hus M
NCC, hus M
IKEA, hus N
H1210
H1211
H1310
H1311
H1411
K1040
K1043
K1046
K1050
K1073
K1074
K1076
K1081
K1082
K1211
M1049
M1051
M1053
N1017
Utställningen
Utomhus
Restaurang Kristina
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Gallerian, M-huset
Garderob (För utställare och föreläsare)

Kategorier

Åk 4-6
Åk 7-9
Åk 7-9 + Gy
Fk-3
Fk-6
Fk-9
Företags/kommersiella bidrag
Förskola
Förskoleklass
Gymnasiet
Högskola
Inbjudna föreläsare
Särskilda utbildningsbehov
Vuxenutbildning
Tegnér, hus H
Leonardo, hus F
Homeros, hus F
Linné, hus H
Weber, hus K1
Myrdal, hus K1
Wicksell, hus K1
Södra, hus M
NCC, hus M
IKEA, hus N
H1210
H1211
H1310
H1311
H1411
K1040
K1043
K1046
K1050
K1073
K1074
K1076
K1081
K1082
K1211
M1049
M1051
M1053
N1017
Utställningen
Utomhus
Restaurang Kristina
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Lunchsal
Gallerian, M-huset
Garderob (För utställare och föreläsare)
08:00
 
 
 
08:30
 
 
 
09:00
 
 
 
09:30
 
 
 
10:00
 
 
 
10:30
 
 
 
11:00
 
 
 
11:30
 
 
 
12:00
 
 
 
12:30
 
 
 
13:00
 
 
 
13:30
 
 
 
14:00
 
 
 
14:30
 
 
 
15:00
 
 
 
15:30
 
 
 
16:00
 
 
 
16:30
 
 
 
17:00
 
 
 
17:30
 
 
 
Matematikbiennalen öppnar
Utställningen
08:30-10:00
Invigning
IKEA, hus N
10:00-10:40
Fullt - A 108 - Förståelse för och beräkningar med de fyra räknesätten
11:00-11:45
Heléne Sandström
Fullt - A 105 - Elevaktivt matematiklärande för de yngsta skolbarnen
11:00-11:45
Margareta Bynke
A 104 - En interventionsstudie med applikationen Vektor
11:00-11:45
Emma Ek
B 110 - Sannolikhetslära och statistik i ett historiskt perspektiv
11:00-11:45
ANDERS TENGSTRAND
A 106 - Att bli vän med talen
11:00-11:45
Ingemar Holgersson
G 106 - Tal om tal
11:00-11:45
Marie Axelsson
Fullt - A 102 - Att hitta matematiken i förskoleklass – hållbar bedömning för eleverna, lärarna och framtiden
11:00-11:45
Anette Bagger
F 102 - Kunskapsmatrisen - från första klass till gymnasiet
11:00-11:45
Helene Brunström
Fullt - F 103 - Undersökande matematik med GeoGebra
11:00-11:45
Mattias Ahlén
Fullt - B 105 - Att våga släppa taget om vägen till den perfekta lösningsmetoden
11:00-11:45
Marielle Halltorp
B 107 - Vi ska vika Norios origamiflygplan som flyger tillbaka till era händer.
11:00-11:45
Norio Torimoto
F 101 - Laborera med Vernier - datorbaserad mätteknik
11:00-11:45
Conny Modig
Fullt - B 111 - Escape room- ett sätt att höja intresset för matematik?
11:00-11:45
Cecilia Glimstrand
B 103 - Ämnesövergripande matematikundervisning - Matematik och fordons
11:00-11:45
Mathilda Lennermo Selin
B 109 - SFIMA - att använda matematik som språkförstärkande ämne i SFI-undervisningen
11:00-11:45
Sara Johansson
A 107 - Programmering på mellanstadiet – vad, hur och varför?
11:00-11:45
Eva Björklund
B 102 - Minimalistisk programmering i matematik
11:00-11:45
Niklas Grip
G 101 - Rätta matte med många ger mersmak - sambedömning av NP är kompetensutveckling!
11:00-11:45
Camilla Johansson
G 103 - Vad blir man om man pluggar matte?
11:00-11:45
Tom Britton
G 105 - STL - digitala verktyg som hävstång för lärande i matematik
11:00-11:45
Anna Pilebro Bryngelsson
B 104 - Kan långa pass skapa bättre helhet och bidra till lustfyllt och hållbart lärande för eleverna?
11:00-11:45
Tove Bergström
Fullt - G 104 - Utmaningar och möjligheter i verksamheter riktade särskilt till matematikbegåvade elever
11:00-11:45
Linda Mattsson
Fullt - B 108 - Rationella talens skamfyllda uppträdande eller bråktalens vara eller icke vara
11:00-11:45
Pesach Laksman
Fullt - B 106 - Exponering av elevers kunskap
11:00-11:45
Petter Norrthon
Fullt - G 102 - Kreativ och inspirerande matematik-uppdrag, tips och idéer
11:00-11:45
Hans Persson
A 101 - Matematikundervisning i förskolan med digitala verktyg som ett komplement.
11:00-11:45
Åsa Svensson
B 101 - Linjär optimering med analoga och digitala undervisningsverktyg
11:00-11:45
Anders Johansson
Fullt - B 210 - Från mönster till räta linjens ekvation
12:05-12:50
Sara Wedahl
B 201 - Aktiviteter och uppgifter inom Informell statistisk slutledningsförmåga
12:05-12:50
Per Blomberg
B 202 - AI och Digital Matematik – nya förutsättningar för undervisning och lärande
12:05-12:50
Marie Utterberg Modén
B 206 - Reviderad ämnesplan – vad har ändrats och vad betyder det?
12:05-12:50
Johan Falk
B 215 - Internationella studier – nya PISA-resultat
12:05-12:50
Samuel Sollerman
K 201 - Ämnesövergripande matematikundervisning - Matematik och fordons
12:05-12:50
Mathilda Lennermo Selin
B 208 - Matematiken i böcker jag läst
12:05-12:50
Peder Claesson
B 211 - Lotta placering och grupper: Hur möjliggör det för elever att delta mer aktivt i matteundervisning?
12:05-12:50
Malin Hagström
B 209 - Resonera mera!
12:05-12:50
Katarina Cederqvist
Fullt - B 204 - Programmering i matematiken
12:05-12:50
Anders Karlsson
B 205 - Algoritmer med repetition och if
12:05-12:50
Kristofer Eriksson
B 212 - Hur gör eleverna när de har digitala verktyg till hjälp och hur ska jag bedöma det?
12:05-12:50
Carl-Magnus Häggström
Fullt - B 214 - Talens betydelse i folktro, religion och magi.
12:05-12:50
Karl-Bertil Hake
B 203 - Hurra, vi ska ha matteprov!
12:05-12:50
Annika Pettersson
B 213 - Derivator och integraler bland studsmattor och åkattraktioner: Hastighet, acceleration och ryck
12:05-12:50
Ann-Marie Pendrill
Fullt - A 202 - Nationella provet för årskurs 6 – Hur löser elever uppgifter?
13:00-13:45
Inger Ridderlind
A 207 - Tio-mask, tärningsspel och björna i skogen - aktiviteter som utvecklar förskolebarns taluppfattning
13:00-13:45
Camilla Björklund
A 204 - Lattjolajbanväskan - resonemang och bedömning
13:00-13:45
Pernilla Falck
A 206 - Konst + geometri = sant
13:00-13:45
Åsa Boman
Fullt - A 203 - Va, är det så eleverna arbetar under matematiklektionerna!
13:00-13:45
Gunnar Sjöberg
A 208 - Håll leken levande med stöd av matematiska kunskaper.
13:00-13:45
Christina Svensson
Fullt - A 201 - Utveckling av matematikundervisningen med frågor och undervisningsgrepp
13:00-13:45
Anna Östman
A 302 - Stora skillnader finns i de små skillnaderna - Undervisningen om additiva strukturer
14:05-14:50
Anna-Lena Ekdahl
Fullt - B 308 - Ta ämnesinnehållen på allvar! Matematik och yrkesämnen i samverkan
14:05-14:50
Matilda Edström
Fullt - B 309 - Vilken inspiration fick den vetenskapliga världen av den medeltida arabiska matematiken
14:05-14:50
Aref Hamawi
Fullt - A 308 - Problemlösning med Singaporemodellen Fk-åk 5.
14:05-14:50
Doris Lindberg
A 301 - Vad är matematiken i förskolan, utifrån Bishops sex matematiska aktiviteter?
14:05-14:50
Nina Ullsten Granlund
A 307 - Matematikspel för färdighetsträning i lekfull form (F-klass–åk 5)
14:05-14:50
Margareta Forsbäck
F 302 - Laborativ Matte-NO workshop
14:05-14:50
Hans Persson
F 301 - Intensivträning i matematik - elevhäften och handledningar för att ge elever nya möjligheter
14:05-14:50
Ingrid Olsson
G 306 - Comparative judgement – bedömning av och för lärande
14:05-14:50
Niclas Larson
G 304 - Algebra i grundskolan
14:05-14:50
Cecilia Kilhamn
A 305 - Kommunalt bedömningsstöd för aritmetik och bråk i årskurs 4
14:05-14:50
Mattias Johansson
B 303 - Kägelsnitt med dynamiska geometrisystem
14:05-14:50
Olaf Knapp
B 310 - Konstverk med grafer på desmos.com - kreativt lärande.
14:05-14:50
Benita Von Bahr
Fullt - B 304 - Workshop i kreativ uppgiftskonstruktion
14:05-14:50
Kenneth Winter
F 303 - What's in it för mig? Att använda UR:s matematikprogram som en resurs
14:05-14:50
Andrea Walter de Perlet
B 301 - Programmering som ett ett nytt verktyg i matematikundervisning - möligheter och hinder
14:05-14:50
Andreas Borg
B 306 - Begreppskartor - arbeta kreativt med begreppen
14:05-14:50
Synnöve Carlsson
Fullt - A 303 - Förståelse för och beräkningar med de fyra räknesätten
14:05-14:50
Heléne Sandström
G 305 - Programmera variabelbegreppet i Scratch
14:05-14:50
Laura Fainsilber
B 305 - ”Nä, jag tänkte nog fel ...” - Elevers agens vid algebraiska resonemang i helklass
14:05-14:50
Martin Nyman
G 301 - A realistic view on realistic mathematics education
14:05-14:50
Paul Drijvers
Fullt - G 303 - Reviderad kursplan i matematik– vad har ändrats och vad betyder det?
14:05-14:50
Jenny Lindblom
Fullt - A 304 - Kreativa och utmanande resonemangsuppgifter
14:05-14:50
Maria Lindroth
B 302 - Digitala resurser för Utforskande samtal i matematik – konkreta aktiviteter för nutida klassrum
14:05-14:50
Andreas Eckert
Fullt - A 306 - Flerspråkighet i matematikklassrummet - en fråga för alla elever och lärare
14:05-14:50
Ulrika Ryan
Fullt - G 302 - Begåvade elever i matematikklassrummet
14:05-14:50
Attila Szabo
Fullt - B 307 - Från skolboksbaserad undervisning till styrd träning likt idrottsträning – effektivare och roligare
14:05-14:50
Johan Wild
K 401 - Vill du nätverka i en lesson study om proportionella resonemang?
15:10-15:55
Jöran Petersson
F 402 - Numicon i klassundervisningen åk Fk-3
15:10-15:55
Mats Juhlin
Fullt - A 404 - Individanpassad undervisning
15:10-15:55
Kristina Almqvist
B 403 - Hur programmering kan inkluderas i matematiken och problemlösning - lärdomar och exempel
15:10-15:55
Tanja Tchoumak
G 405 - Tal och tanke - hur problemlösningsdiskurser förändras genom samarbete
15:10-15:55
Susanna All Carreberg
G 406 - INSTÄLLD - Varför kan de inte skriva en planering?
15:10-15:55
Anna Wernberg
G 402 - Ekvationer utifrån relationer med stöd av en lärandemodell
15:10-15:55
Charlotta Andersson
Fullt - B 409 - Måste en parabol(antenn) vara en parabol(oid)?
15:10-15:55
Bengt Aspvall
Fullt - B 402 - Programmering i matematik: En hemsida att använda
15:10-15:55
Sophia Ericsson
B 404 - Nationellt prov i matematik åk 9 - från uppgiftsidé till färdigt prov.
15:10-15:55
Charlotte Nordberg
Fullt - B 405 - Bedömning av elevlösningar i nationella provet i Ma2
15:10-15:55
Linnea Talltjärn
Fullt - B 410 - Framtidens digitala nationella prov i matematik kurs 2-4 – Effektivare, likvärdigare och bättre!
15:10-15:55
Ingela Eriksson
Fullt - A 403 - Escape Room - Varsågod!
15:10-15:55
Siv Hartikainen
B 408 - Att undervisa med variation utifrån Shanghai-modellen
15:10-15:55
Robert Gunnarsson
B 406 - Sokratiska föreläsningar i matematik – ett sätt att engagera och göra ämnet mer levande
15:10-15:55
Peter Frejd
G 403 - Läromedel och undervisning på vetenskaplig grund
15:10-15:55
Andreas Ryve
Fullt - A 402 - Hur undervisar man om proportionella resonemang?
15:10-15:55
Linda Ahl
B 401 - Matematik för integration
15:10-15:55
Jan Gustavsson
G 401 - Computing and Mathematics: Exploiting the potential for learning at their intersection
15:10-15:55
Celia Hoyles
Fullt - A 406 - Det aktiva matematikklassrummet
15:10-15:55
Åsa Brorsson
F 401 - Flervalsfrågor och datadriven undervisning med NOKflex
15:10-15:55
Daniel Barker
Fullt - A 401 - Elever utvecklar det matematiska språket i matematikverkstaden
15:10-15:55
Esperanza Salazar
A 407 - Förskolebarn löser problem med matematiska handlingar i legoleken
15:10-15:55
Anders Albinsson
A 405 - Digitalisering av det nationella provet i matematik för årskurs 3
15:10-15:55
Erica Aldenius
G 404 - Specialpedagogisk matematikdidaktik – för, av och med vem? Lärdomar från tre lärosäten
15:10-15:55
Helena Roos
Fullt - A 508 - Kreativa och utmanande resonemangsuppgifter
16:15-17:00
Maria Lindroth
Fullt - A 505 - Flerspråkiga elever, textuppgifter och begrepp i matematik
16:15-17:00
Eva Norén
Fullt - A 506 - Programmering för matematiklärare - hållbart för eleverna, lärarna, samhället och framtiden
16:15-17:00
Constanta Olteanu
F 503 - Lego Education – Spike Prime. Matematik genom robotprogrammering.
16:15-17:00
Richard Duncan
B 509 - Digitaliserad matematikundervisning - utan grafräknare
16:15-17:00
Petter Norrthon
A 503 - Strukturerad undervisning för automatisering i addition och subtraktion
16:15-17:00
Susanne Lantz
G 503 - Effekter av aktiva klassrum med puls-träning på elevers lärande och prestationer i matematik
16:15-17:00
Lassana Ouattara
B 508 - Introduktionskurs i Python för matematikundervisningen via webbläsare och repl.it
16:15-17:00
Jonas Hall
Fullt - A 507 - Sifferverkstad
16:15-17:00
Helena Eriksson
B 502 - Man ser inte skogen för alla träd (är så små)
16:15-17:00
Niclas Larson
B 505 - Sigma 8, matematiktävlingen där hela klassen hjälps åt att lösa problem
16:15-17:00
Anna Efremova
F 502 - Variera matteundervisningen och nå alla elever!
16:15-17:00
Åsa Brorsson
G 502 - Legende læring med ligninger/Lekfullt lärande med ekvationer
16:15-17:00
Volker Berthold
B 511 - Bedömning av elevlösningar i nationella provet i Ma2
16:15-17:00
Linnea Talltjärn
Fullt - B 503 - Matematik på ”hårda” och ”mjuka” yrkesprogram
16:15-17:00
Elisabet Bellander
G 505 - Slå ett slag för elever med särskild begåvning
16:15-17:00
Elisabet Mellroth
B 504 - Problemlösning som verktyg för lärande – varför så klurigt?
16:15-17:00
Johan Sidenvall
B 507 - Har nationella prov i Ma 2-4 blivit svårare? En resultatresa kring provbetygen på NP i Ma 2-4.
16:15-17:00
Peder Öberg
G 504 - Hjärnavbildning, ögonrörelser och matematikuppgifter.
16:15-17:00
Mathias Norqvist
Fullt - G 506 - Språklig sårbarhet - fallgropar och alternativa vägar in i matematikens värld
16:15-17:00
Karin Wijk Nilsson
Fullt - A 502 - Hållbar matematikundervisning i förskoleklass
16:15-17:00
Görel Sterner
G 501 - Digitala verktyg i matematikundervisningen, under eller blunder?
16:15-17:00
Miguel Perez
Fullt - B 510 - Lära matematik tillsammans – hur skapar vi ett kollaborativt lärande?
16:15-17:00
Pernilla Pettersson
Fullt - F 501 - Singaporemodellen - nycklar till framgångsrik undervisning
16:15-17:00
Josefine Rejler
Fullt - A 504 - Problemlösning med Singaporemodellen Fk-åk 5.
16:15-17:00
Doris Lindberg
A 501 - Mönster i förskolan
16:15-17:00
Andreas Ebbelind
Fullt - B 501 - Från prata matematik till intensivundervisning - en utvecklingsresa
16:15-17:00
Andreas Olsson
B 506 - Gör bedömningen till ett lärtillfälle! Skriftliga prov, muntliga prov och något mitt emellan.
16:15-17:00
Synnöve Carlsson
Årsmöte SMaL
17:15-18:00
Fullt - A 607 - Generalisera mera! Utveckla algebraiskt tänkande i åk 1-3
09:00-09:45
Manuel Tenser
B 603 - Programmering, det mest generiska digitala verktyget?
09:00-09:45
Kristofer Eriksson
B 606 - "=" = "=="? – Funktioner, variabler och likhetstecken i matematik och i programmering.
09:00-09:45
Åse Fahlander
A 608 - Det aktiva matematikklassrummet
09:00-09:45
Åsa Brorsson
F 603 - INSTÄLLD - Programmera med datorprogram eller grafräknare, från grund till...
09:00-09:45
Bengt Åhlander
B 605 - Fyra exempel på digitalt förstärkt matematikundervisning – Praktiknära skolforskning
09:00-09:45
Per Nilsson
K 602 - 5-minutare för att öva säkerhet i grundläggande räknefärdigheter och ge ökad självkänsla i matematik
09:00-09:45
Jonas Bergman Ärlebäck
G 603 - Nygamla insikter från Singapore
09:00-09:45
Anna Bengtsson
B 607 - Är de nationella proven jämförbara över tid?
09:00-09:45
Katarina Kristiansson
G 606 - Insatser för särskilt matematikbegåvade elever - vad har hänt hittills och hur ser framtiden ut?
09:00-09:45
Linda Mattsson
A 606 - Räta linjens ekvation - en möjlighet till förståelse av generaliseringar i årskurs 1 och 6
09:00-09:45
Helén Sterner
G 601 - Matematikundervisning i mångkulturella klasser
09:00-09:45
Saman Abdoka
F 601 - Låt dig inspireras av finsk matematik för högstadiet!
09:00-09:45
Jens Sikström
F 602 - Numicon i klassundervisningen åk 4-6
09:00-09:45
Mats Juhlin
B 611 - Att se på offentlig konst och arkitektur med matematiska ögon
09:00-09:45
Linda Jarlskog
G 602 - En till...
09:00-09:45
Jorryt van Bommel
Fullt - A 609 - Escape Room - Varsågod!
09:00-09:45
Siv Hartikainen
B 602 - Vad händer med matematiken när avancerade digitala verktyg introduceras?
09:00-09:45
Anna Lind Pantzare
A 605 - Kooperativa strukturer skapar hållbara förutsättningar för matematiklärandet
09:00-09:45
Ulrica Elisson
K 601 - Hur ser den bästa tänkbara kompetensutvecklingen ut?
09:00-09:45
Mikael Cronhjort
Fullt - B 610 - Hur undervisar man om proportionella resonemang?
09:00-09:45
Linda Ahl
Fullt - A 603 - Ska vi kalla det grundläggande taluppfattning, talkänsla eller talerfarenhet?
09:00-09:45
Eva Rosenqvist
G 604 - Nittonhundratalet – en svensk stormaktstid i matematik
09:00-09:45
ANDERS TENGSTRAND
Fullt - B 604 - GeoGebra som digital resurs
09:00-09:45
Sandra Johansson
G 605 - Jag vet att eleven kan men hon har inte redovisat det – elevers förmåga att uttrycka sig skriftligt.
09:00-09:45
Anna Teledahl
B 609 - Hur vi lyckas med matematiken med yrkeselever
09:00-09:45
Tommy Olsson
A 601 - De yngsta barnens taluppfattning och räknefärdigheter – på vetenskaplig grund
09:00-09:45
Camilla Björklund
A 602 - Läsa-skriva-räkna-garantin i praktiken: kartläggningsmaterial, bedömningsstöd och nationellt prov
09:00-09:45
Jenny Lindblom
Fullt - B 704 - Spelidéer
10:15-11:00
Nina Aspegren
Fullt - G 704 - Perspektiv på skolans arbete med särskilt stöd i matematik
10:15-11:00
Görel Sterner
Fullt - B 710 - Laborativ matematik från datorernas värld
10:15-11:00
Bengt Aspvall
A 708 - Elevaktivt matematiklärande för de yngsta skolbarnen
10:15-11:00
Margareta Bynke
A 702 - Återkopplingens villkor på lågstadiet
10:15-11:00
Jenny Green
B 711 - Tal om tal
10:15-11:00
Cecilia Christiansen
Fullt - A 704 - Åldersblandade matematikpromenader, tips på upplägg och material
10:15-11:00
Karin Käck
Fullt - B 706 - Utmanande problemlösning i matematik – En hållbar och utmanande matematikundervisning för alla
10:15-11:00
Bodil Lövgren
A 707 - Inkluderande matematik i skolträdgården
10:15-11:00
Åsa Wennström
B 701 - Relevansmålet – är det relevant? Går det i så fall att klara av på en lektion?
10:15-11:00
Daniel Tingdahl
F 702 - Digitala verktyg i Ma/NO-undervisningen
10:15-11:00
Greger Blomqvist
B 705 - Lärobok på vetenskaplig grund? Ett försök med interleaving
10:15-11:00
Olof Dahl
Fullt - K 701 - Framtidens skola för särskilt matematikbegåvade elever
10:15-11:00
Eva Pettersson
Fullt - A 706 - Problemlösning med hjälp av kooperativa strukturer
10:15-11:00
Ulrica Elisson
F 701 - Nationellt centrum för matematikutbildning
10:15-11:00
Ulrica Dahlberg
Fullt - A 701 - Robot City, grundläggande programmering i matematik
10:15-11:00
Ingela Sandberg
B 708 - Problemlösning med programmering
10:15-11:00
Daniel Dufåker
B 707 - Nivågruppering—Metod och stoffdifferentierad undervisning
10:15-11:00
Eva-Stina Källgården
Fullt - A 703 - Dansmatte, hållbart lärande med kroppen
10:15-11:00
Susanne Lantz
G 702 - Dynamiska rymdgeometrisystem som konstruerverktyg för matematikutbildning
10:15-11:00
Olaf Knapp
G 706 - INSTÄLLD - Progression i undervisning av bråk från förskolan till högstadiet
10:15-11:00
Caroline Nagy
G 701 - Using apps for sustaining young children's mathematical languages
10:15-11:00
Tamsin Meaney
G 703 - Matematikundervisning – ett varierande fenomen
10:15-11:00
Helena Grundén
B 702 - Att uppfinna hjulet igen.
10:15-11:00
Anna Wedestig
Fullt - A 705 - Multiplikation är inte upprepad addition
10:15-11:00
Kerstin Larsson
B 703 - Hagelkornstal, summan -1/12 och tredjegradskurvors egenskaper
10:15-11:00
Bengt Åhlander
Fullt - B 709 - Klassrumsdiskussioner utifrån elevers tankar – kan digital teknik stötta?
10:15-11:00
Maria Fahlgren
G 705 - Rika matematiska diskussioner med stöd av digitalt responssystem
10:15-11:00
Patrik Gustafsson
Utbildningsministern på besök
11:10-11:20
Anna Ekström
B 816 - Spelidéer
11:25-12:10
Nina Aspegren
Fullt - B 801 - Att skapa kreativ matematik i klassrummet
11:25-12:10
Aref Hamawi
B 809 - Hur många kvadrater finns det på ett schackbräde? Betydelsen av visuospatialt tänkande i matematik
11:25-12:10
Charlotte Arkenback
B 812 - Hur många röda böcker finns det i biblioteket? – En aktivitet för att introducera området statistik
11:25-12:10
Jonas Bergman Ärlebäck
Fullt - B 804 - Framtidens digitala nationella prov i matematik kurs 2-4 – Effektivare, likvärdigare och bättre!
11:25-12:10
Ingela Eriksson
B 807 - Problemlösning i grupp - ett hållbart alternativ
11:25-12:10
Lars Burman
B 817 - Flexagoner - rolig matematik
11:25-12:10
Per-Eskil Persson
Fullt - B 813 - Programmering på högstadiet — förutsättningar för att lyckas
11:25-12:10
Jan Skansholm
B 803 - Synliggöra, återkoppla och anpassa på ett effektivt sätt
11:25-12:10
Håkan Nygård
B 811 - Fjärdegradspolynom och gyllene snittet
11:25-12:10
Thomas Weibull
B 814 - Är problemlösning och matematisk modellering synonymer?
11:25-12:10
Jöran Petersson
Fullt - B 805 - Grafernas abcd
11:25-12:10
Kerstin Glimmerfors
B 810 - Geometri som en underutnyttjad lösningsmetod
11:25-12:10
David Taub
B 802 - Testa problemlösning med programmering
11:25-12:10
Roger Fermsjö
B 808 - Resonemang om matematiska resonemang
11:25-12:10
ANDERS TENGSTRAND
B 806 - Inkluderande matematikundervisning
11:25-12:10
Per Berggren