Filtrera


Rum
Dölj Alla

Sal B2
Sal B4
Sal 12
Sal Rydberg
Sal B1
Sal 10
Sal 13
Sal 14
Sal B3
Sal 17
Sal Hammarskjöld
Sal 11
Sal 18
Sal 19
Sal 20
Utställningen
Bankettsal
Munksjömagasinen
Scandic Elmia

 Kategorier

Företagssymposier
Gemensam föreläsning
IT
Kvalitetsutskottet
Med. tek
Odontologi
SFFR
SFMR
SFR
SFRU
Sjukhusfysik
ST-kurser
Svensk förening för Medicinsk Radiologi
Svensk förening för Röntgensjuksköterskor
Svensk förening för Röntgenundersköterskor
Ungt Fourm
Utbildningsutskottet Studierektorklubben
VC-dag/Chefsspår



Sal B2
Sal B4
Sal 12
Sal Rydberg
Sal B1
Sal 10
Sal 13
Sal 14
Sal B3
Sal 17
Sal Hammarskjöld
Sal 11
Sal 18
Sal 19
Sal 20
Utställningen
Bankettsal
Munksjömagasinen
Scandic Elmia
08:00
 
 
08:30
 
 
09:00
 
 
09:30
 
 
10:00
 
 
10:30
 
 
11:00
 
 
11:30
 
 
12:00
 
 
12:30
 
 
13:00
 
 
13:30
 
 
14:00
 
 
14:30
 
 
15:00
 
 
15:30
 
 
16:00
 
 
16:30
 
 
17:00
 
 
17:30
 
 
18:00
 
 
18:30
 
 
19:00
 
 
19:30
 
 
20:00
 
 
20:30
 
 
Företagssymposier
08:15-09:45
SFMR Fallpresentationer
08:15-09:45
SFMR - Seldinger
08:15-09:45
Alina Dimopouolou; Maria Winell
Fysiker CPD-kurs Stråldos och strålriskestimering vid röntgenundersökningar
08:15-09:45
Regelverket kring ett oplanerad händelse i vården.
08:15-09:45
SFMR / SFMU- Interventioner - ultraljud
08:15-09:45
Sara Sehlstedt
IT i vården
08:15-09:45
Escape-room
08:15-09:45
SFR PET-CT
08:15-09:45
Åsa Calmell; Lars Persson
SFMR - Neuroradiologi / Kopplingen mellan anatomi och kliniska symtom
08:15-09:45
SFRU Courage4life - bakom var 5:e dörr
08:15-09:45
Linda Ljungdahl
SFMR Allmänradiologiska Guldkorn Ortopediska käpphästar
08:15-09:45
Magnus Bodenäs
Kvalitetsutskottet - Kvalitet är vägen till guldkorn - motiverad patient
08:15-09:45
SFR MR- Säkerhet kring magnetkamera-undersökningar
08:15-09:45
Johan Kihlberg; Annika Sandberg; Titti Owman; Peter Lundberg
Kaffe och utställningsbesök
Utställningen
09:45-10:30
Sponsorföreläsning Sectra: AI application store – snabbaste vägen till AI-förstärkt radiologi?
10:30-11:15
SFMR Fallpresentationer
10:30-12:00
SFR MR Lymfografi
10:30-12:00
Per Gerwins
Fysiker CPD-kurs Stråldos och strålriskestimering vid röntgenundersökningar
10:30-12:00
SFMR Hur utreder vi hjärtsjukdomar?
10:30-12:00
Gemensamt Aktuellt inom nationell högspecialiserad vård
10:30-11:15
Karin Dunér Lindqvist; Erika Anthoney Oscarson
SFMR / SFMU- Interventioner - ultraljud
10:30-12:00
Sara Sehlstedt
IT i vården
10:30-12:00
Mek Buhl Nielsen
Escape room
10:30-12:00
SFR PET-CT
10:30-12:00
SFMR Neuro- Att tänka på när man granskar ett barns hjärna / Neurotrauma hos barn ”2019 års Torgny Greitz-föreläsning”
10:30-12:00
Lars Stenberg; Pia Sundgren
SFRU Livskunskap och bemötande av människor i svåra situationer
10:30-12:00
Torgny Wirén
SFMR Allmänradiologi Guldkorn: MR prostata
10:30-12:00
David Robinson; Fredrik Jäderling; Jonas Wallström
Kvalitetsutskottet - Engagerade medarbetare
10:30-12:00
Gemensamt Att arbeta som kirurg i Mali
10:30-12:00
Jan-Olof Svärd
Lunch och utställningsbesök
Utställningen
12:00-13:15
Sponsorföreläsning Sectra: Världsunikt stöd i PACS för att diagnostisera lösa implantat
13:15-14:45
SFMR Fallpresentationer
13:15-14:45
SFMR IT-utskottet
13:15-14:45
Fysiker CPD-kurs Stråldos och strålriskestimering vid röntgenundersökningar
13:15-14:45
Med.Tek "Landet runt"
13:15-14:45
Miki Perc; Maria Wirenstedt
MR-undersökning av patienter med cochleaimplantat – så gör vi vården säkrare tillsammans
13:15-14:00
Erik Sand
SFMR / SFMU- Interventioner - ultraljud
13:15-14:45
IT i vården
13:15-14:45
Escape room
13:15-14:45
SFR Angio/intervention
13:15-14:45
Hur man bedömer CT hals och hjärna
13:15-14:15
Johan Wikström; Håkan Almqvist
SFRU Att hålla hela arbetslivet
13:15-14:45
Annika Widuch
SFMR SURF: SVF gynekologisk cancerdiagnostik - kliniska och radiologiska aspekter
13:15-14:45
Henrik Leonhardt; Susanne Fridsten; Pernilla Dahm Kähler; Henrik Falconer
Kvalitetsutskottet - Teknikens framsteg
13:15-14:45
SFR PET-MR Hur kan man använda PET-MR i kliniken?
13:15-14:45
Håkan Ahlström
Årsmöte SFNR
14:15-14:45
Kaffe och utställningsbesök
Utställningen
14:45-15:30
Invigning & Forsellföreläsning
Sal Hammarskjöld
15:30-17:00
Guldparty i Munksjömagasinen 19:00 - 01:00
Munksjömagasinen
19:00-21:00
SFMR Allmänradiologiska guldkorn: MS
08:15-09:45
Helena Bruhn; Charalampos Georgiopoulos
SFMR Barn
08:15-09:45
Fysiker CPD-kurs Stråldos och strålriskestimering vid röntgenundersökningar (öppen för alla)
08:15-09:45
Med. Tek. Hybridsalar - Byggprocess
08:15-09:45
Anders Broman
SFMR Utbildningsutskottet och studierektorsnätverket (SPUR, AI)
08:15-09:45
Yngve Forslin; Sara Wallby
ST-kurs Läkemedel
08:15-09:45
SFMR ST-kurs: Muskuloskeletal radiologi
08:15-09:45
Escape room
08:15-09:45
SFR Röntgen utomlands
08:15-09:45
SFMR ST-kurs Akut thoraxradiologi - allt du behöver veta för att patienten (och du) ska överleva jouren!
08:15-09:45
SFRU Etik, människosyn och bemötande i vården
08:15-09:45
Allan Comstedt
SFFR CT/PET-CT - Vad säger det?
08:15-09:45
Gunnar Lindblom; Per Hintze
Gemensamt - Hur går en tillsyn från SSM till? Ta del av resultat från granskning av CT-verksamheten i Jönköping
08:15-09:45
Hans Josefsson; Camilla Enkvist
SFR - Utbildningsfrågor för röntgensjuksköterskor
08:15-09:45
Sponsorföreläsning Sectra: Bilddiagnostik och Vårdinformationssystem i harmoni
09:00-09:45
SFMR möter delföreningarna
09:45-10:30
Kaffe och utställningsbesök
Utställningen
09:45-10:30
Sponsorföreläsning Philips
10:30-12:00
SFMR Allmänradiologiska guldkorn: Intervention för allmänradiologer
10:30-12:00
Sara Sehlstedt; Lagerström Benny
SFMR Barn
10:30-12:00
Fysiker CPD-kurs Stråldos och strålriskestimering vid röntgenundersökningar (öppen för alla)
10:30-12:00
Med.Tek. Hybridsal - Klinisk nytta
10:30-12:00
SFMR Utbildningsutskottet och studierektorsnätverket ( E-utbildning, internationell utbildning, frågestund)
10:30-12:00
Yngve Forslin; Sara Wallby
ST-kurs Läkemedel
10:30-12:00
SFMR ST-kurs: Muskuloskeletal radiologi
10:30-12:00
Escape room
10:30-12:00
SFR CT Akut buk mm
10:30-12:00
Gunnar Lindblom
SFMR Akut thoraxradiologi - allt du behöver veta för att patienten (och du) ska överleva jouren!
10:30-12:00
SFRU När patienten kränker samt Ett hållbart arbetsliv
10:30-12:00
SFFR Att växa i sin roll
10:30-12:00
Britt Karlsson; Charlotte Carlsson; Eva Almér
Gemensamt - AI, artificiell intelligens inom radiologin
10:30-12:00
Keith Dryer
SFR - Utbildningsfrågor för röntgensjuksköterskor
10:30-12:00
Lunch och utställningsbesök
Utställningen
12:00-13:15
Sponsorföreläsning Siemens
13:15-14:45
SFMR Kontrast
13:15-14:45
SFMR Barn
13:15-14:45
Fysiker Senaste nytt & forskning inom Mammografi
13:15-14:45
Med.Tek. Besiktningar av röntgenutrustning
13:15-14:45
Lennart Duvetorp; John Bodlander
SFMR Utbildningsutskottet och studierektorsnätverket (ST-kurser)
13:15-14:45
Yngve Forslin; Sara Wallby
ST-kurs Läkemedel
13:15-14:45
SFMR ST-kurs: Muskuloskeletal radiologi
13:15-14:45
Escape room
13:15-14:45
SFR CT-multitrauma "-Lite om teknik och metoder... men mest bilder!"
13:15-14:45
Per Hintze
SFMR Thorax: Nobelprisvinnande guldkorn
13:15-14:45
Allmän föreläsning i Hammarsköld-salen med Mattias Ribbing
13:15-14:45
Allmän föreläsning i Hammarskjöld-salen med Mattias Ribbing
13:15-14:45
Gemensamt - Möt mannen som tränat sin hjärna till oanade nivåer. Vi får tips och trix
13:15-14:45
Mattias Ribbing
SFR - Utbildningsfrågor för röntgensjuksköterskor
13:15-14:45
Kaffe och utställningsbesök
Utställningen
14:45-15:30
Sponsorföreläsning Siemens: AI och integrerade applikationer som effektiviserar granskning och reducerar stråldos!
15:30-16:15
SFMR Kontrast
15:30-16:30
SFMR Barn
15:30-16:30
Fysiker Maskininlärning inom Röntgen
15:30-16:30
Med.Tek. Dåtid, nutid, framtid?
15:30-16:30
SFMR Utbildningsutskottet och studierektorsnätverket (ST-kurser forts)
15:30-16:30
Sara Wallby
ST-kurs Läkemedel
15:30-16:30
SFMR ST-kurs: Muskuloskeletal radiologi
15:30-16:30
Escape room
15:30-16:30
SFR Vetenskap och forskning Fria föredrag
15:30-16:30
SFMR Thorax: Föreläsning av årets hedersmedlem följt av årsmöte
15:30-16:30
SFRU Smittspridningsrisker på röntgen - finns det?
15:30-16:30
Sofia Wetterbrandt
SFFR Juridik i vården
15:30-16:30
Sofia Sund
SFR Läget kring specialiströntgensjuksköterska
15:30-15:50
Bodil Andersson
SFR Årsmöte
16:00-16:30
SFRU Årsmöte
16:30-17:00
Guldmingel i utställningen 16:45 - 19:30
Utställningen
16:45-17:30
Fysiker Debattpanel - Nya SSM föreskrifter och ST-utbildning
08:15-09:45
SFMR MSK: 08:15 - 09:15 Perifera artriter
08:15-09:15
SFMR Ultraljud Kontrastultraljud för nybörjare
08:15-09:45
Med.Tek. Studiebesök PET/CT ”OBS - Med. Tek. Allmänt studiebesök PET-CT, besöket bokas via länken ”Anmälan -> Studiebesök ovan. Begränsat antal platser”.
08:15-09:00
Studentföreläsning och stipendiesession
08:15-09:45
ST-kurs: Intervention - Seldinger. Öppet för övriga deltagare i mån av plats
08:15-09:45
Vetenskap och forskning samt Fria föredrag
08:15-09:30
Escape room
08:15-09:45
SFR Ultraljud - Utbildning till att bli sonograf. Vad gör man idag? Vad har man för möjligheter att göra med sitt jobb?
08:15-09:45
SFMR Gastro: Hur blir man subspecialist i gastra0bdominell radiologi i Sverige?
08:15-09:45
Lennart Blomqvist; Katrine Riklund
VC / Chefsspår för verksamhetschefer - iGuide
08:15-09:45
SFFR Hur hanterar vi stress på arbetet?
08:15-09:45
SFRU Organdonation - vad alla som arbetar på röntgen behöver veta
08:15-09:45
Catarina Tingsvik; Ivanka Nizic; Johan Lidåker; Andreas Granath
SFR Skelett - Bildkvalitet och primär bildgranskning
08:15-09:45
SFMR MSK: 09:15 - 09:45 Årsmöte Svensk Förening för Muskuloskeletal Radiologi
09:15-09:45
SFMR Årsmöte Gastro 09:45 - 10:30
09:30-09:35
SFOR MR - vad använder vi MR till förutom käkledsundersökningar inom odontologisk radiologi?
09:45-10:30
Ninita Lindfors; Eine Ståhl
Kaffe och utställningsbesök
Utställningen
09:45-10:30
Sponsorföreläsning Philips
10:30-12:00
SFMR MSK: Spondylartrit
10:30-12:00
Mats Geijer; Lennart Jacobsson
SFMR Ultraljud Levercirrhos
10:30-12:00
Fysiker Nationellt QC projekt
10:30-12:00
Med.Tek. PET/CT - Bygge/teknik
10:30-12:00
Vetenskap och forskning , Fria föredrag
10:30-12:00
ST-kurs: Intervention - Seldinger. Öppet för övriga deltagare i mån av plats
10:30-12:00
Escape room
10:30-12:00
SFR Ultraljud - biopsi Indikationer, metoder och komplikationer samt fallbeskrivningar
10:30-11:30
Ali Mashalla Åhre
SFMR Gastro: Strukturerade utlåtanden inom gastroabdominell radiologi
10:30-12:00
Lennart Blomqvist; Gustav Alvfeldt
VC / Chefsspår för verksamhetschefer - Ronder och MDK
10:30-12:00
SFFR Mentala tallriksmodellen
10:30-12:00
SFRU Armenien i våra hjärtan med kompetensutveckling som fokus
10:30-12:00
Margaretha Strömberg
SFR Skelett barn - Utredning av barnmisshandel samt fallbeskrivningar
10:30-12:00
Håkan Kajsander; Åsa Wiksell
SFOR Diagnos och behandling av sinuit ur ett radiologiskt och kliniskt perspektiv
11:00-12:15
Malin Vestin Fredriksson; Johanna Sundén
Lunch och utställningsbesök
Utställningen
12:00-13:15
SFR Mammografi
13:15-14:45
SFMR Nuklear
13:15-14:45
SFMR Ultraljud Bildoptimering, artefakter och finlir - hur du får en bättre ultraljudsbild
13:15-14:45
Fysiker MR inom strålbehandling/ Byggprocess inom Region Jönköpings län/ Ny databas för personaldoser inom Västra Götalandsregionen
13:15-14:45
Med.Tek. PET/CT - Klinisk nytta
13:15-14:45
SFR Internationell utblick - röntgensjuksköterskans perspektiv
13:15-14:15
ST-kurs: Intervention - Seldinger. Öppet för övriga deltagare i mån av plats
13:15-14:45
SFOR Odontologi: Bildframställning, Fallbeskrivningar
13:15-14:45
Escape room
13:15-14:45
Sponsorföreläsning GE: Löper cancerpatienter ökad risk för kontrastmedelsinducerad njurskada? Paneldiskussion mellan radiolog, onkolog och nefrolog
13:15-14:45
SFMR Gastro: MR-enterografi och Perianala fistlar
13:15-14:45
Roberto Vargas
VC / Chefsspår för verksamhetschefer - SVF
13:15-14:45
SFFRs årsmöte
13:15-13:45
SFRU Undersköterskans roll på röntgen
13:15-14:45
SFR Barn
13:15-14:45
SFFR Nätverksträff
13:45-14:45
SFOR Klinikbesök
14:45-16:00
Kaffe och utställningsbesök
Utställningen
14:45-15:30
Företagssymposier
15:30-16:30
SFMR Nuklear
15:30-16:30
SFMR Ultraljud Sonografens roll i röntgenorganisationen inkl. paneldebatt
15:30-16:30
Fysiker Forskning inom CT
15:30-16:30
Med.Tek. Studiebesök PET/CT
15:30-16:30
ST-kurs: Intervention - Seldinger. Öppet för övriga deltagare i mån av plats
15:30-16:30
Escape room
15:30-16:30
SFR Mammmografi
15:30-16:30
SFMR Gastro: LI-RADS
15:30-16:30
Johan Bengtsson
VC-Chefsspår: Projektstyrning och mål
15:30-16:30
Christina Lee Christoffersen
SFFR Forts. Nätverksträff
15:30-16:30
SFRU Hjärtats Hus - fysisk mötesplats för cancerdrabbade
15:30-16:30
Maggie Målevik
Vetenskap och forskning samt Fria föredrag
15:30-16:30
Guldbankett 18:30 - 01:00
Bankettsal
18:30-21:00
Allmänradiologiska Guldkorn: hjärnblödningar
08:30-09:45
Eva Ahlberg Åhre; Sandra Tautu; Philip Andertun
NPO-/diagnostik möter SFMR´s delföreningar
08:30-09:45
Fysiker Återkoppling av veckan - quiz
08:30-09:45
SFR Kunskapsquiz och professionsutveckling
08:30-09:45
MT-quiz
09:00-09:45
Kaffe och utställningsbesök
Utställningen
09:45-10:30
Ungt Forum: David och Goliat
10:30-12:00
Akut, röntgen & OP - framtidens samarbete
10:30-12:00
Jeanette Brauer
SFR Vem får göra vad på röntgen?
10:30-12:00
Lunch Grab and go
Utställningen
12:00-12:30