Click on the current day and then on the program item for further information.

The program is preliminary and is continuously updated.

Room A
Room B
09:00
 
 
 
09:30
 
 
 
10:00
 
 
 
10:30
 
 
 
11:00
 
 
 
11:30
 
 
 
12:00
 
 
 
12:30
 
 
 
13:00
 
 
 
13:30
 
 
 
14:00
 
 
 
14:30
 
 
 
15:00
 
 
 
15:30
 
 
 
16:00
 
 
 
16:30
 
 
 
Special Interest Groups; Cardiac, Skeletal muscle, Vascular and Renal
09:00-17:00
Opening by Organizing Committee & Keynote: Juleen Zierath Karolinska Institutet, Sweden
Room A
09:00-10:00
Juleen Zierath
Coffee
Room A
10:00-10:30
Cardiac physiology: New Frontiers in Cardiac Physiology and Pathophysiology.
10:30-12:00
Bjorn Knollman; Maria Vistnes; Ramin Sepehrara; Irene Hiniesto Iñigo
Pathophysiology: COVID19 – Impact on Physiology.
10:30-12:00
LUNCH & posters
Room A
12:00-14:00
Vascular physiology: Na,K-ATPase signal transduction in control of homeostasis.
14:00-15:30
Anita Aperia; Sandrine Pierre
Developmental physiology: Epigenetic Inheritance of Disease: Effects of Parental Health on Offspring Development.
14:00-15:30
Isabelle M Mansuy; Paolo Giacobini
Coffee
Room A
15:30-16:00
Physiology Fireworks - abstract highlights
16:00-17:30
Neurophysiology: Metabolic Regulation of the Dopamine Reward System
16:00-17:30
Roger Adan; Birgitte Holst
Keynote: Giles Yeo, Cambridge University, United Kingdom
Room A
17:30-18:30
Giles Yeo
Welcome reception City Hall
Room A
19:00-20:00
Keynote: Riekelt Houtkooper, Amsterdam UMC, Netherlands
Room A
09:00-10:00
Coffee
Room A
10:00-10:30
Metabolism: Mitochondrial Network Dynamics – How Structure Alters Function.
10:30-12:00
Vanina Romanello; Brian Glancy; Åsa Birna Birna Birgisdottir; Zach Herhart-Hines
Computational physiology: Title TBD.
10:30-12:00
Christian Gasser; Gaute Einvoll
Lunch
Room A
12:00-13:00
Metabolism: Molecular mediators of interorgan communication
13:00-14:30
Water and electrolyte homeostasis: Novel Roles of the Extracellular Microenviroment in Salt and Water metabolism.
13:00-14:30
Dominik Müller; Markus Kleinewietfeld; Tine V. Karlsen
Coffee
Room A
14:30-15:00
Exercise physiology: Effects and Mechanisms of Exercise for Life-Style Diseases.
15:00-16:30
Fysiologföreningen: Across the Great Divide: Recent Insights into the Structure and Function of Trans-Membrane Channels and Pumps.
15:00-16:30
Lucie Delemotte; David Drew,; Michael Habeck; Sara Liin
Keynote: Karin Tegmark-Wisell, Public Health Agency of Sweden
Room A
16:30-17:30
Karin Tegmark-Wisell
Posters, podcast and prosecco
Room A
17:30-19:00
Dinner + Prizes
Room A
19:30-22:30
Muscle physiology: Muscle memory and adaptation to exercise
09:00-11:00
Kristian Gundersen; Truls Raastad; Katrien De Bock
Renal physiology: Mechanisms contributing to AKI and CKD - Novel Therapeutic Strategies.
09:00-11:00
Andreas Patzak; Johannes Stegbauer; Miriam Cortese-Krott
Coffee
Room A
11:00-11:30
Keynote: Håkan Olausson, Linköping University, Sweden
Room A
11:30-12:30
Håkan Olausson
Closing remarks - see you at Europhysiology in Copenhagen 2022
Room A
12:30-12:40